Wow: Vackert hus vid havet med storslagen uteplats!

17 september, 2020

Snart flyttar det in nytt grannfolk här på Granliden 11 i Kungälv. Kanske du som läser? Det pampiga huset vid havet är i alla fall till salu. Här finns b.la. en magisk uteplats – och det med besked.

Foto: Peter Wärmare på SE360

Det här huset på Granliden 11 i Kungälv är verkligen en imponerande fastighet. Det är inte bara det att huset är stort, hela 253 kvm. Uteplatserna som ligger runt huset är rent ut sagt magiska. Dels har huset stenlagda och eleganta utemiljöer på båda sidor om huset, och dessutom väntar ett pampigt trädäck på baksidan med  gott om plats för solstolar och utemöbler. Här ute finns också ett utespa där du kan blicka ut över havet när du tar ditt bad. Ja, här är det inte bara huset som är vackert, det gäller också utsikten.  Härifrån är det bara ett stenkast till hamnen och bryggorna. Där nere vid vattnet ligger också en bastuflotte som man får tillgång till via del i bastuföreningen, som alltså ingår i den här bostadsaffären.

Läs också: Undvik klassiska misstag när du köper bostad i Spanien. Här är mäklarens bästa tips!

Ute på trädäcket är det lätt att fastna vid två specifika detaljer på fasaden. Dels den vackra skorstenen i sten och sedan fönstren som är underbara. Inte bara här utan överallt i huset. Alla öppningsbara fönster här i huset har för övrigt alarm med sensorer. Överlag är larmanläggningen som är installerad i huset av bästa kvalité och högsta säkerhetsklass.

Huvudingången till huset ligger på entréplan där det också finns garage, ett stort sovrum och ett badrum. Här nere finns också en vin-/matkällare. Vidare upp i huset kommer man till första våningen som präglas av ett stort och härligt socialt rum där kök, vardagsrum och matplats utgör en enda öppen och härlig yta. Köket är verkligen i toppklass med bl.a. maffig bänkskiva i bohusgranit som matchar fint med det vita kaklet på väggarna.

Läs också: Exklusiv vindsvåning med tornrum.

Det angränsande vardagsrummet har som sagt fantastiska fönster och utgång mot altanen och utsikten över havet. På somrarna öppnar man bara fönstren här i vardagsrummet och vips så blir den här sociala ytan ännu större. Det säkra larmet är inte den enda tekniska höjdpunkten här i huset. Utanför huset såväl som i alla fönster finns led-lampor som gör att huset lyser upp fint när mörkret faller på. Dessutom finns det högtalare från Martin Logan i taket i både kök och vardagsrum.På den här andra våningen i huset finns också ytterligare ett sovrum och en dusch/toalett.

Den allra sista våningen består av stort sovrum med två klädkammare, ett superfint badrum med både dusch och badkar samt ett stort allrum som man skulle kunna dela av till två sovrum till. Precis som på våningen under är utsikten över Göteborgs norra skärgård hänförande här uppe.

Läs också: Unika Jaktvillan i historiskt område!

 

Mäklaren som fått uppdraget att förmedla bostaden är Joakim TevellEra Axelssons fastighetsbyrå Kungälv. Utgångspriset för huset är 9 900 000 kronor. Du kan läsa mer, se fler bilder och kontakta mäklaren i bostadsannonsen.

 

Relaterade artiklar

Senaste Inläggen