Praktfull direktörsvilla, nu är Villa Friden till salu

27 augusti, 2020

Två fastigheter, storslagen huvudbyggnad och en total yta som är över 1000 kvm, dessutom massor av tidstypiska detaljer från direktörsvillans historia. Inte undra på att Villa Friden är Q-märkt.

Foto: Daniel Pettersson (drönarbilder), övriga bilder Mikael Ahrbom och Rikard Hidefjäll

Villa Friden i Uppsala är tveklöst en pampig kommersiell fastighet till salu. Det finns också en anledning till att det stora huset på tomten kallas för direktörsvillan. Här bodde nämligen Lars-Erik Larsson, som var fabrikör för Hästens skofabrik, en gång i tiden. På den tiden var huset också en av de allra första villorna i Kåbo, Uppsala. Man kan tänka sig att det var ett hus som många förbipasserande var nyfikna på. Här bodde Lars-Erik Larsson allt annat än enkelt.

Läs också:

Kärt barn har för övrigt många namn. I folkmun kallas huset också för Villa Hemgården. Men någon villa är det här egentligen inte längre. Idag används både det stora maffiga huset samt gårdshuset på tomten som hyresfastigheter. Tar man över Villa Hemgården så ingår därmed de befintliga hyresgästerna.

Läs också: Håll i rodret, kaptenshuset är obegripligt fint

Den yta som är ledig, dvs inte har några hyresgäster idag, hittar du allra högst upp i huvudbyggnaden. Här finns en total yta om 175 kvm som alltså de nya ägarna kan disponera fritt. Detaljplanen för de båda fastigheterna gör det däremot möjligt att både hyra ut lokalerna som kontor men också som bostäder i framtiden. Rent teoretiskt skulle husen också kunna bli ett stort grandiost privathem. Om det inte vore för att det här verkar vara en riktigt bra affär. Skulle de nya ägarna välja att också hyra ut den vakanta våningen skulle hyresintäkterna landa på 3 msk per år.

De hyresgäster som idag har direktörsvillan som arbetsplats har minst sagt storslagna lokaler. Kolla bara in den pampiga trappan, stuckaturerna i taket eller panelerna på väggarna. Den totala ytan om man slår ihop huvudbyggnad och gårdshus är över 1000 kvm. I den stora byggnaden finns två våningar om (bottenplan och plan 1) om 300 m² vardera samt ett vindsplan om 175 m² och en gårdsbyggnad om 265 m² i två plan.

Läs också: Magisk gård, två öar på köpet

Direktörsvillan är också på många sätt en guidad tur genom ett Sverige som varit. Det är inte bara det att de renoveringar som gjorts har tagit stor hänsyn till fastighetens historia. Har du t.ex. hört talas om isskåp? Det är en av många skatter från förr som går att hitta här. Isskåpen bestod av stora isblock och var alltså föregångaren till kylskåpen. Telefonhytten som också finns bevarad var faktiskt en av de allra första privattelefonerna i Uppsala. Även husets ursprungliga vattenklosett finns också kvar. Det är därmed inte så konstigt att direktörsvillan är Q-märkt.

Läs också: Majestätisk takvåning, utsikten är kunglig

Även trädgården på tomten är underbar med bland annat en stor uteplats. Utgångspriset för fastigheten är 60 000 000 kronor. Direktörsvillan förmedlas av Claes Du Rietz på Mäklarhuset kommersiella. Du kan läsa mer och se fler bilder i bostadsannonsen. Där du också hittar kontaktuppgifter till mäklaren.

 

 

Relaterade artiklar

Senaste Inläggen