Håll i rodret, kaptenshuset är obegripligt fint!
26 augusti, 2020
Varenda rum i ’Kaptenshuset’ har någon detalj som man enkelt kan falla för. Nu är det vackra huset redo för sin nya besättning.
Foto: Mika Ågren, husfoto
Styling: Epok interiör
Den allra första våningen i det här huset i Lödöse, Lilla Edet ska ha byggts redan 1880, av den då första ägaren disponent Gustav Persson. Enligt taxeringsuppgifterna slutfördes huset dock först 1910. Då hade huset hunnit gå vidare till stationsinspektör O.A Nylinder som byggde till ytterligare två våningar. När sedan sjökaptenen Carl Rickard Teofil Andersson flyttade in här med sin familj, började bostaden kallas ’Kaptenshuset’ i folkmun. Det sägs att kapten Andersson brukade signalera till sin familj från S/S Kinne, när båten passerade Lödöse.
Båtarna glider förvisso fortfarande förbi Lödöse, men huset är minst sagt redo för en helt ny besättning. Man kan verkligen förstå att såväl kaptener som disponenter har trivts här genom åren. Det är tre våningar ren och skär sekelskiftesdröm. Samtidigt som huset innehåller mycket charm och detaljer från förr, så är det samtidigt ett noggrant uppdaterat hem som möter modern standard. Från 2010 och framåt har hela huset renoverats varsamt med hänsyn till dess över 100-åriga historia. Resultatet är en underbar mix av nytt och gammalt.
Låt oss börja med att ta en titt utanför huset. Trädgården är stor och bjuder på både sluttningar och grönskande gräsmattor. Hela tomten ramas också in fint tack vare den välklippta häcken ut mot gatan. På kaptenshusets baksida finns en stenlagd och väl tilltagen utsikt, perfekt för luncher i solen. Här på tomten finns också, förutom huvudbyggnaden, en mindre byggnad som kan användas som gästrum eller varför inte ett konstnärsrum? Nu kanske du redan undrar vad den lilla vita byggnaden är, som uteplatsen på baksidan verkar ligga ovanpå. Där inne hittar du husets tvättstuga.
Läs också: Vilka sjötomter! Här är helgens mest klickade fritidshus!
Men låt oss ta en titt inuti huset. Hallen i huset byggdes egentligen som en glasveranda. Här finns ett golv i svartvita klinkersrutor, som är lätt att älska. Det golvet följer också med in i både klädkammaren och badrummet på det här första våningsplanet.
Läs också: Det här kallar vi terrass, hela 50 kvm stor!
Genom pardörrar i hallen tar man sig in i ett rum som på planritningen är angivet som lounge. Det är bara ett av flera sociala rum i det här huset. I loungen finns bröstpanel och ett magiskt trägolv. Båda dessa inslagen finns på flera ställen i huset. Faktum är att fina trägolv är något som det här hemmet präglas av. Gjutjärnskaminen i ena hörnet av loungen är verkligen en stämningshöjare.
Läs också: Egen ö, för 2 miljoner
Precis bredvid loungen ligger köket som renoverats med hänsyn till gamla inslag som vedspis och taksponten. Kolla också in glasskåpen och köksluckorna som verkligen bjuder på historiska vingslag. Även skafferiet här är gammalt med helkaklade väggar och mässingkonsoler. Andra härliga inslag i det fina köket är diskho i porslin, arbetsbänk i ek men också toppmodern utrustning. Här finns både utrustning och utrymme för förstklassig matlagning. På det här allra första våningsplanet ligger också matsalen, samt ett mindre rum som kan användas som ett extra sovrum eller kontor.
Läs också: Magiskt! Nu säljer trollkarlen sin pampiga herrgård!
En våning upp i huset finns ett vardagsrum med kakelugn, sovrum och badrum. Badrummet här uppe är något alldeles speciellt med gjutjärnsbadkar, dekorativt handfat och golv i betong. Så fint! Vilket är talande för hela det här våningsplanet som präglas av träplankor och imponerande takhöjd.
Från andra våningen tar man sig också ut på balkongen där du kan njuta av utsikten. Kanske var det här uppe kapten Anderssons familj stod och lyssnade efter signalen från S/S Kinne?
Läs också: Magisk gård, två öar på köpet
Husets översta och sista våning är en inredd vind som idag består av stora sovrum. Snedtak, takkupor och takbjälkar – här både sover man gott och vaknar harmoniskt. Det är verkligen en av de husets vackraste delar.
Bostaden har ett utgångspris om 4 980 000 kronor och förmedlas av Michael Hintze på ERA Axelssons fastighetsbyrå ALE. En visning arrangeras bland annat imorgon torsdag 27 augusti mellan 17.00 – 18.00. Om du vill kontakta mäklaren kan du göra det via bostadsannonsen, där du också hittar mer info och fler bilder.