Lägg vantarna på Hisingens första husbåt!
29 april, 2021
Vissa bostäder är mer unika än andra! Så är fallet för denna husbåt, just nu placerad på Hisingen, som är den första i sitt slag att säljas i Göteborg. Är du en person som gillar omväxling både i form av läge och grannar så kan det här vara din drömbostad!
Hypen kring portabla hem lever vidare och vi förstår varför. Med det sagt är husbåtens nuvarande läge inte helt fel så den nya ägaren kanske stannar här en stund, med första parkett till centrala Göteborg!
Med den stadsmässiga placeringen i åtanke är bostadens utförande otroligt charmigt och direkt när man kliver över tröskeln först tankarna direkt till vilket sommartorp som helst. Skillnaden skulle väll vara att utsikten från uteplatsen vid morgonkaffet är ett visst läppstift istället för lantliga vyer.
Med sin boendeyta på 44 kvadratmeter rymmer husbåten allt man kan tänkas behöva i en bostad. Planlösningen om 2,5 rum erbjuder kök med kokvrå, badrum, sociala ytor samt sovalkov/kontor. Dessutom paketerat i sällskap av pärlspontklädda väggar, brädgolv och många fönster som bjuder på otroligt ljusinsläpp. Som om det inte vore nog finns terrass på taket med storslagen utsikt och solgaranti!
Mäklaren som fått äran att förmedla denna minst sagt unika husbåt är Kajsa Andersson på HusmanHagberg Göteborg. Utgångspris är 670 000 kronor och för det får man 44 kvadratmeter boendeyta. Läs mer om husbåten, just nu med adress Gjutgärnsgatan 14, på boneo.se