Gamla Karossgården i Gladsax, vilken företagsidyll!
12 april, 2021
Fotograf: Christina Ottosson för SE360
Måhända att en bra företagsidée flyger oavsett läge, men i Gladsax får du som lägger vantarna på den gamla Karossgården extra bra förutsättningar. Det lilla samhället i skånska Simrishamn har nämligen med sina 35 företagare gjort sig ett namn som en idyllisk entreprenörsby.
De senaste åren har Karossgården framgångsrikt huserat vintagevaror vid namn “Vintage Corner” men den historiska listan på tidigare verksamhet är lång. Byggnaden uppfördes så tidigt som 1854 för att inrymma en smedja men blev senare fabrik för lastbilskarosser – därav namnet Karossgården.
LÄS OCKSÅ: Kika in i gamla Knäckebrödsfabriken som vunnit pris!
Gammalt flygfoto på Gladsax By
The sky is verkligen the limit i denna fastighet på totala 1 400 kvm. Förutom butikslokal på 300 kvadratmeter finns även 6 lägenheter som vid uthyrning kan ge intäkter på uppemot 550.000 kr per år enligt information i bostadsannonsen. Utanför butiksentréen kan 15 bilar parkera utan problem – perfekt för de Österlenska turistströmmarna på sommaren men även året runt. Om inte uthyrning känns lockande kan för all del lägenheterna användas eller slås ihop till storslagna privatbostäder med god plats för sig själv samt vänner och förbiresande familj.
Fotograf: Christina Ottosson för SE360. Interiörbild från butikslokalen idag.
Låt oss ta en tur några av lägenheterna! Den familjemedlem som får paxa först väljer troligtvis den största lägenheten på två plan om 220 kvm med rum i fil och inglasad sommarveranda. Föredrar man gårdshus finns detta fantastiskt nog också som “bostadsval” i form av 96 kvm om två plan med egen balkong. Vill man ändå hyra ut någon av lägenheterna finns en extra förberedd sådan, denna i etage om 1 r.o.k.
LÄS OCKSÅ: Centrala gårdshuset med villakänsla är veckans klickraket!
Fotograf: Christina Ottosson för SE360. Inglasade sommarverandan.
Oavsett planer och drömmar kanske vi ändå kan förutspå att Karossgården hamnar i händerna på någon eller några som vill få utlopp för kreativitet och entreprenörskap på en extraordinär plats!
Utgångspris för detta objekt är satt till 4 995 000 och mäklaren som förmedlar bostaden är Micaela Rydberg på Bjurfors Österlen. Klicka här för att se bostadsannonsen i sin helhet och för att kontakta mäklaren!