Unikt sagohus med inspiration från Ryssland!
24 november, 2020
Unikt, vackert och fascinerande. Det här huset till salu är rena sagohuset med inspiration hämtad från Ryssland. Kliv in i ett magiskt sekelskifteshus som dessutom är placerat mitt i en idyllisk och lantlig miljö.
Foto Lina Westman
Det här huset till salu är så sött att man nästan får ta och borsta tänderna efter att ha scrollat igenom bilderna i bostadsannonsen. I lantlig och idyllisk miljö, närmare bestämt i Åttersta, Sandviken, ligger det här sagohuset och inväntar sina nya ägare. Huset byggdes 1909, dvs för över 100 år sedan och den som kan svensk arkitekturhistoria vet att husen från 1900-talets början inte brukar se ut riktigt så här. Istället sägs byggherren ha tagit sin inspiration från stormakten Ryssland. Som på den tiden inte egentligen var någon stormakt, ännu. I det seklets begynnelse var Ryssland snarare en jordbruksnation med väldigt få stora städer. Kanske var det såhär som husen såg ut i Ryssland på den tiden? På svensk mark så sticker huset verkligen ut och det finns nog många som tycker att ett hus som det här är precis vad de letat efter.
LÄS OCKSÅ: DET här kan man kalla sjöläge!
Nu är det inte bara fasaden som är lätt att förälska sig i. Insidan av huset bjuder på både charmiga detaljer såväl som mycket boyta. Här bor man med hela 211 kvm att disponera fördelade på två våningar och soutterängplan. Dessutom finns en hel del biyta och en byggnad som skulle kunna göras om till gästhus. Några av inslagen som gör det här till ett både vackert och unikt hem är höga par-spegeldörrar, högt i tak, lackerade trägolv, kakelugn och stora fönster. En riktigt solig dag så lär det här huset bada i ljus.
LÄS OCKSÅ: Sagolik skånelänga, mixen mellan gammalt och modernt är underbar!
Insidan av rummen på övervåningen är lite extra magiska. De dekorativa fönstren som man ser på utsidan av huset är nämligen minst lika vackra sedda från insidan.
LÄS OCKSÅ: Med den här anläggningen hemma behöver man INTE gå på spa!
Två rum som vi tycker är lite extra fina är dels det charmiga och stora köket. Man kan nästan höra vedspisen i köket spraka inbjudande en kall morgon i vinter. I ett sånt här hus blir också julbaket något alldeles speciellt. Medan man står och knådar sin lussebulledeg så kan man kika ut över den rofyllda trädgården som ingår i den här bostadsaffären. Här på tomten finns både gräsmattor och träd och närheten till ån som stilla rinner förbi nedanför huset förstärker verkligen känslan av att leva mitt i en idyll.
LÄS OCKSÅ: Underbara Villa Solsta är veckans klickraket!
LÄS OCKSÅ: Theo Dietz lever ett ovanligt mäklarliv!
Det andra rummet som vi tycker är extra fint är det som idag används som yogasal. Det är naturligtvis en tradition som de nya ägarna kan fortsätta med. Men här nere finns också andra möjligheter. Brödugnen som finns här nere är nämligen fullt fungerande. Vill man knyta an till husets historia kan man faktiskt slänga ihop ett hemmagjort ryskt svartbröd här nere, till familjens förtjusning
LÄS OCKSÅ: Bo gratis i Limhamn – därför är det här en riktigt bra bostadsaffär!
Förtjusta kan nog också många bli över utgångspriset på huset. Det här otroligt vackra, charmiga och unika huset har ett utgångspris om 2 795 000 kronor. Vilket kan tyckas prisvärt för något så här fint och unikt.
Huset förmedlas av mäklaren Patricia Lüdke Bäck på SkandiaMäklarna Gävle. Du kan läsa mer, se fler bilder på det fina huset och kontakta mäklaren i bostadsannonsen.